AİRDROP

Airdrop Nedir?

Kripto airdrop, kripto para birimi alanında yeni olanlar tarafından kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Ücretsiz hediyeye hak kazanmak için, bir alıcının cüzdanda minimum miktarda kripto para tutması gerekebilir veya bir sosyal medya forumunda bu yeni para birimi hakkında reklam amaçlı yazılar yazması, tweet atması ya da fotoğraf paylaşması gerekebilir.

Kripto para birimi girişimleri arasındaki aşırı rekabet göz önüne alındığında, airdrop kalabalığın arasından sıyrılmak için aslında iyi bir girişimdir.

Kripto Airdrop Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin Advisory’nin kurucusu Pierre Rochard, kripto airdrop’larının piyasa yönünü değiştirmek için kullanılabileceği uyarısını yaptı. Yani, kripto para birimi sahipleri hızlı bir kar elde etmek için yapay olarak paranın değerini şişiriyor olabilir. Fakat birçok kripto para danışmanına göre bir para birimi yaygın olarak kullanılmadığında hiçbir şeydir ve insanları bu para biriminin yaygın olarak kullanılması konusunda teşvik etmek için maliyet gerektiren bu tip çabalar (airdrop) gösterilmedikçe proje başarısız olur.

Kripto airdropları yavaş ama istikrarlı bir şekilde kripto para dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Birçok proje için airdrop, kullanıcıları fikirlerine destek ve bağlılıklarından ötürü ödüllendirmenin de bir yoludur.

-> Kripto para birimi airdropları, yeni ICO’lar ve projeler hakkında hype yaratmak için son derece yararlıdır.

-> Airdrop, kripto para biriminin çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Böylece yeni para birimi projeleri yeni üyeler ve kullanıcılar kazanır. Bu da kripto para topluluğuna yüksek düzeyde katılım ve prestij sağlar.

-> Kripto para topluluğu, yeni tanıtılan tokenler için erken taahhütte bulunan kullanıcılara ödül veren bir sisteme sahiptir. Ödüller ise daha fazla yatırıma teşvik eder ve sisteme olan güveni artırır.

-> Kripto pazarlamacıları ve destekleyicileri, airdropu olası satış yaratmanın etkili bir yolu olarak kullanıyor. Bu uygulama ile birçok potansiyel yatırımcı ve birey hakkındaki verilere hızlı ve kolay erişim sağlayabiliyorlar. Bu veriler, gelecekteki kampanyalarda kazanç elde etmek için yasal olarak kullanılabilir.

Bir şirket neden bana ücretsiz coin versin ki?

Bir şekilde, airdroplar aslında katıldığınız fuarlarda, gösterilerde, çeşitli etkinliklerde ücretsiz dağıtılan kalem, tişört, kupa gibi ürünlerden fikir olarak farklı değil. Buradaki fark, coinlerin kripto para şirketlerinden dijital olarak gelmesidir. Özetle, airdrop şirketler için harika bir ‘adını duyurma‘ stratejisidir. Ücretsiz token kazanmak için web sitesi üzerinden kayıt açılır ve yeterli sayıya ulaşıldığında kayıtlar kapanır. Ardından, token dağıtım süreci başlar. Bu stratejiyle birlikte birçok kişi çoğu kripto parayı tanıyor, yatırım yapıyor ve çevresindekilere anlatıyor.

Twitter ve Telegram, kripto para birimi airdrop’larına nasıl başlayacağınız hakkında bilgi bulma konusunda en popüler kaynaklardandır. Diğer popüler sosyal medya platformlarında da (Reddit, Facebook grupları ve bitcoin forumları) da konuyla ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz.

Airdrop Güvenli midir?

Kripto para airdropları oldukça güvenlidir. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bu nedenle airdrop yapan şirket, para birimiyle alakalı yorumlar, kullanıcıların yazdıkları, teknik incelemeler mutlaka incelenmelidir. Özellikle kayıt olurken şifre gibi gizli bilgilerinizi asla vermeyin .  Ek olarak, kripto paranın sahibi veya pazarlamacısı ile ilgili incelemeleri, geri bildirimleri ve varsa şikayetleri okumanızı da tavsiye ederiz.

Sonuç

Kripto paraların popülaritesi her geçen gün daha da artıyor. Airdrop tekniği ise kripto paralar var olduğu sürece kullanılmaya devam edecektir. Kötü haber şu: kripto paraları çevreleyen dolandırıcılık da şöhreti kadar büyüyor. Bu nedenle, kendinizi airdrop ve kripto para birimleri hakkında iyice eğitmelisiniz.

Unutmayın, hiçbir yasal airdrop sizden bu işlemin herhangi bir aşamasında (öncesinde, sırasında ve sonrasında) para göndermenizi veya özel anahtarınızı (private key) istemeyecektir.

Airdrop ile 100-150 kat değerlenen projelerin de olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu tip pazarlama uygulamalarının takip edilmesi iyi kazançlar getirebilir.

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar