0

Bakanlık’tan kripto para hamlesi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, yatırımcının korunması, kara paranın önlenmesi, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını, Ekim’de Meclis’e sunulacağını açıkladı. Gül, Batı Avrupa, Amerika benzeri bir düzenleme olacağını belirterek, “Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz” dedi. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belirtilen tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacak ve şirketlerde de sermaye şartı aranacak.

Bununla beraber Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, belirli bir tutarın üzerindeki para yatırımları için vergi alınacak. Ayrıca şirketlerde de sermaye şartı ve şu maddeler dikkate alınacak.

  • Sistemde yer alan tüm şirketlere altyapıya uyum sağlamaları için belirli bir süre verilecek.
  • Aracı kurum sahiplerinde belirli kriterler aranacak.
  • Güvenlik soruşturmaları gerçekleştirilecek.
  • Teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımların devreye girmesi planlanıyor.

Vergilendirme Nasıl Olacak?

Vergilendirme, gelir vergisi mi yoksa doğrudan vergiler yoluyla mı olacağı hala belirsizliğini koruyor. Fakat burada stopaj seçeneği ön plana çıkıyor. Amerika’da 10 bin doların üzerindeki tüm kripto para transferleri ABD Vergi Dairesi’ne bildirilirken, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da ise 600 Euro altındaki transferlerden vergi alınmaması gibi uygulamalar mevcut.

Türkiye’de vergilendirme kısmında biraz dozajı kaçıracağını düşünüyorum. Zaten piyasada çok fazla kaybeden mevcut bunun üstüne vergi yükü gelecek olması oldukça kötü bir haber. Umarım 500tl üstü vergilendirme çıkarmazlar.. 🙂

Güncel airdrop fırsatlarını görmek için tıklayınız.!!!

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar