0

FED toplantısı öncesi piyasalarda düşüş

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz hafta 49.000$ sınırını zorladıktan sonra şu anda 44.000$ seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Eğer destek çalışmazsa 42.000$ , 40.000$ ve 38000$ dolarlar masaya gelecek. Eğer 44.000 dolar seviyesinde tutunmayı başarırsa 46.500 dolar seviyelerine tekrardan bir yükseliş görebiliriz. Yazımı yazdığımız sırada 43.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bitcoin fiyatı neden düştü?

Çinli emlak devi ve Global 500 listesinde de yer alan Evergrande’nin 305 milyar dolar civarındaki borcunu ödeyemeyeceğini açıklaması 1.4 milyon müşterisini ve haliyle dünyayı şoka soktu. 

Sadece yıl sonuna kadar 100 milyar dolar dolayında ödemesi olan Evergrande’nin 2008 yılındaki Lehman Brothers krizi gibi bir krize sebep olmasından korkuluyor. Aslında Evergrande krizi doğrudan Bitcoin ile ilişkili değil ancak arada Tether şirketi var. 

USDT biriminin sahibi Tether yaklaşık olarak 30 milyar dolar civarında bir miktarı Evergrande bonolarına yatırmıştı. Büyük çöküşün başlaması ile birlikte Tether de sıkıntıya girdi zira bu miktarı çıkaramazsa işte o zaman kripto para piyasasında büyük bir deprem yaşanabilir. 

Çin’in Evergrande krizine nasıl bir çözüm bulacağı merakla beklenirken ABD Merkez Bankası da 22 Eylül tarihinde toplanıyor. Varlık alımının azaltılması ve faiz arttırımı gibi ihtimaller yine kripto para piyasası için hiç iyi değil. 

FED TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Önümüzdeki FED toplantısı tarihleri, 21-22 Eylül, 2-3 Kasım ve 14-15 Aralık 2021 olacak. Toplantı sonrası alınan karar kamuoyuna duyurulacak.

FED’İN SON FAİZ KARARI

Temmuz ayında ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenen açıklamada, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin desteklendiği ifade edildi.

Diğer güncel Airdrop ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar