2

Hazine Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması

Bugün öğle saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından kullanıcı verilerini talep etmesi konusunda çeşitli iddialar yer alıyordu. İddialara göre Maliye Bakanlığı, kullanıcıların TC kimlik numarasını, vergi kimlik numarasını, SWIFT kodunu, kullanıcı unvanını, borsaya kayıt oldukları tarihi ve sanal cüzdan numarasını talep etmişti.

Bu taleplere göre geriye dönük vergi geleceği tarzında dedikodular çoğalmıştı. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan twitter üzerinden açıklama paylaşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para açıklaması

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektedir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejilerini geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Güncel airdrop fırsatlarını görmek için tıklayınız.!!!

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
2 Yorum
Eski
Yeni Oy
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Cansu
Cansu
2 Nisan 2021 05:45

Herşeye vergi vergi vergi bunada gelmese keşke ama nerdee