0

Merkez Bankası Kripto Para Raporu Ortaya Çıktı!

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir kripto para raporu hazırladı. “Kripto Varlıklar” başlıklı raporda kripto paraların asli değerinin olmadığı ve değerinin çok oynak olduğu ifadeleri kullanıldı. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sunulan “Mayıs 2021” tarihli Merkez Bankası raporunda; kripto para birimleri; “dijital ortamda üretilen ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde doğrudan eşler arasında işlem gören, değeri genellikle küresel olarak kullanıcıları tarafından arz ve talep dengesi ile belirlenen, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklerle yönetilen dijital varlıklar” ifadeleriyle tanımlandı.

Raporda kripto paraların çıkış noktasından ve Bitcoin’den de bahsedildi. Milliyet’in haberine göre elde edilen raporda ayrıca “kripto paraların bir asli değeri yoktur ve değeri çok oynaktır” tespiti yapıldı. Raporda, kripto paraların değerinin oynak olması nedeniyle ödeme aracı olarak kullanılamayacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca, günümüzdeki haliyle, işlemlerden yüksek ücret alınması ve işlemlerde performans kaynaklı gecikmeler yaşanması gibi nedenlerle daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.” Raporun devamında Bitcoin’in bir sahibinin olmadığı ifade edilirken, şu sözler yer aldı:

“Bitcoin dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol edilir. Geliştiriciler yazılımı geliştirirken, tüm kullanıcılar hangi yazılımı ve sürümü kullandıklarını seçme konusunda özgür oldukları için Bitcoin protokolünde bir değişikliği zorlayamazlar. Birbirleriyle uyumlu kalmak için, tüm kullanıcıların aynı kurallara uygun yazılımı kullanması gerekir. Bitcoin, tüm kullanıcılar arasında tam bir fikir birliği ile doğru şekilde çalışabilir. Bu nedenle, tüm kullanıcılar ve geliştiriciler bu fikir birliğini korumak için güçlü bir motivasyona sahiptir.”

Milliyet’in ulaştığı raporda ayrıca kripto paraların dezavantajlarından da bahsedildi. Raporda bu konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verildi:“Kripto varlıklarının alım, satım ve saklamasına aracılık eden, hali hazırda küresel ölçekte toplam sayıları 370’den fazla olan kripto varlık borsalarının diğer ifadeyle sanal varlık hizmet sağlayıcıların düzenlenmemiş olması çeşitli dolandırcılık ve suistimallere yol açmakta.”

Yasal Düzenlemeler ile ilgili açıklama:

Raporda ayrıca, Türkiye’de kripto paralara ilişkin düzenlemelere yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Merkez Bankamız da görev ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası çalışmalara katkı sağlamaktadır. Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edilmektedir. Kripto varlıklara ilişkin genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Güncel airdrop fırsatlarını görmek için tıklayınız.!!!

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar